Šta je novo?

User SATA II HDD test: Samsung 500GB vs WD 500GB

stoske

Slavan
Učlanjen(a)
30.06.2005
Poruke
3,416
Poena
407
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Optički internet
HDD od 500GB su postali prilicno povoljni i dostupni.

Nedoumica je velika, koji HDD kupiti, a najcesca pitanja su: koja je brzina, kolika je temperatura i naravno buka, koju uredjaji proizvode.

Western Digital WD5000KS
wd5000ksrr4.jpg

Info: http://wdc.custhelp.com/cgi-bin/wdc.cfg/php/enduser/std_adp.php?p_faqid=1409&p_created=1138290141

Vec neko vreme imam WD5000KS , koji je bucniji i vise se greje od modela WD5000AAKS koji je novija revizija(sa 3 ploce umesto 4 kod KS modela).

Kao sto sam napomenuo ranije, WD-ov model se dosta greje (oko 50C) Zbog visoke temperature WD je hladjen Cooling 8cm HDD cooler-om.

Buka: u idle rezimu se cuje tiho zujanje, dok se u seek rezimu cuje neprijatno brujanje, koje nije prevelikog intenziteta. Sve u svemu podnosljiv nivo buke.

Testovi su radjeni u HD Tune 2.53 i HD Tach 3.0.4.0

hdtunebenchmarkwdcwd500vg3.png


wd500gbrk6.jpg


Samsung SpinPoint T166 HD501LJ - 500GB
samsung500ac7.jpg

Spec:

Interface Serial ATA 3.0 Gbps
• Max. 167GB Formatted Capacity Per Disk
• SATA Native Command Queuing Feature set
• Enable / Disable Staggered Spin-up
• Hot-Plug and Presence Detect
• Device Initiated Power Management
• ATA S.M.A.R.T. Compliant
• ATA Automatic Acoustic Management Feature Set
• ATA 48-bit Address Feature Set
• Asynchronous Notification
• NoiseGuard™
• SilentSeek™

Info:http://www.samsung.com/global/busin...61&subtype=64&model_cd=259&tab=fea&ppmi=1156#

Veoma interesantan HDD, sa titulom najtiseg drive-a te velicine. Veliku zaslugu tisini je cinjenica da ima 3 ploce velicine 167GB, za razliku od WD5000KS koji ima 4.

Temperatura ne hladjenog HDD je bila oko 38C, sto je jako dobar rezultat.

Buka: u idle rezimu skoro da se ne cuje rotacija ploca, dok u seek rezimu cuje se blago (da ne kazem nezno) brujanje. Sve u svemu jako tih HDD.

Rezultati testova:

samsung500gbct2.jpg


hdtunebenchmarksamsunghxo5.png


Sto se tice AAM nisam jos bio u mogucnosti da testiram kako reaguju sa razlicitim podesavanjima, jer imam problema sa aktivacijom doticnog.

Morao bih da napomenem da testove nisam radio na profi nacin, nego onako user type review :D

Buka je merena subjektivnom metodom, kuciste je otvoreno, stoji na stolu, 30cm udaljeno.

:wave:
 
Poslednja izmena:
Svaka cast za test :)

Usput, mislim da taj WD ima bag u firmware-u i prikazuje temperaturu za nekih 20 stepeni visu nego sto inace jeste... Pipni disk pa ako je mlak na dodir podnesi izvestaj :)
 
Poslednja izmena:
WD je vreo, tako da nije do toga.

Thnx.

p.s. ako ima potrebe za jos nekim testom, samo recite :D
 
Aj josh jedan seagate :)
 
Seagate 320 SATA II sam vec testirao. Od 500 GB ne mogu da nabavim trenutno.

hdtunebenchmarkst332062qn8.png


Doticni primerak je bio toliko bucan, da sam morao da ga prodam.

Nisam imao srece, upala mi je verzija sa bucnim motorom.
 
Poslednja izmena:
Kod sebe imam i WD2500KS, pa evo testova doticnog

hdtunebenchmarkwdcwd250sp4.png


wd25000ksva7.jpg


Ovaj hard se takodje prilicno greje, a i ume da bude dosta bucan u seek-u.

Da napomenem da su svi HDD bili defragmentovani pre testova, Diskeeper-om 11.

Popunjenost je razlicita.
 
Evo cisto radi poredjenja WD5000Ks i WD5000AAKS (KS je okacio stoske)

hdtunebenchmarkwdcwd500vg3.png
wd5000aaksto6.gif


mislim da veci postignuti transfer kod AAKS je skoro sigurno zbog toga sto AAKS koristi ploce kapaciteta 166gb (3kom) dok KS koristi ~125gb (4kom) znaci veca gustina zapisa kod AAKS donosi nesto bolje performanse.
 
Da li ti je WD hladnjen?

Da li bi odradio i HD Tach test?
 
Poslednja izmena:
ovaj WD uopste nije hladjen, i jos stoji na dnu kucista, samo polozen, sto nije najbolje zbog hladjenja jer mu je donja strana prakticno zatvorena. I pored toga T ne ide preko 40'c. Jos, neposredno pre tog testa sam kopirao 40Gb svega i svacega na taj disk.

Evo ti hdTach test:
47270014kh2.gif


po meni je taj average od 65-68mb/s najbolji reper brzine. Takodje odslikava i realnu razliku u brzini izmedju KS i AAKS modela
Pored toga disk na svom pocetku ima transfer ~80mb/s sto znaci da ako vam je sistemski i ako vaj je sistem na C imacete poprilicno brz transfer sa te particije posto je na pocetku diska. Poredjenja radi diskovi od 160-250(320gb)gb imaju taj maximum negde na 65-68mb/s pa vam jasno koloko je onda brze ako je kod ovg max ~83mb/s

Kad smo vec kod toga....mene zanima da li je neko naleteo negde na informaciju za WD4000AAKS....koja je gustina zapisa kod njega? Da nije slucajno ~200gb po ploci mada nisam cuo da su uspeli preko 180gb...ali ako je tako onda je to sigurno brzi disk od ovog od 500gb.
 
Poslednja izmena:
evo ga moj wd3200AAKS,
malo mi je bucniji od wd800jd,
nekako kako stoske rece wd800jd ima nezniji zvuk u seek rezimu
a u idle rezimu je dosta tih
 

Prilozi

  • wd3200aaks.JPG
    wd3200aaks.JPG
    90.4 KB · Pregleda: 183
Evo stigao je i meni konačno WD5000AAKS.

Ovo je zaista sjajan hard, ja prosto nisam mogao da verujem koliko je tih. Nema ništa od drljanja, vibracija, krljanja, samo neki "plitki" zvuk pri čitanju, ali toliko slab da se zaista jedva čuje. Oduševljen sam. Ne mogu ni da zamislim koliko onda tih mora biti Samsung, ako ovde svi pričaju da je tiši, i po svim testovima je ubedljivo najtiši. Zaista, to onda mora da bude 0dB :)


Za poređenje sam (naravno) uzeo hard koji mi je do danas bio u mašini, Seagate 250GB SATA2 NCQ 16MB:


HDTach-Seagate250GB.gif


A evo i sjajnog WD-a, iskreno, nisam očekivao ovako dobar rezultat:

HDTach-WD500GB.gif



Za kraj - ko god planira da kupi 500GB, neka slobodno uzme WD ako ne može da nađe Samsung, ma i ako može, neka slobodno kupi WD, ovo je najbolji HDD koji sam ikada imao/video/čuo :)
 
Jel moze tacna oznaka tog Seagate-a od 250Gb?!!!
 
Pa evo piše u HD Tachu, ST3250624AS, valjda je ta, proveriću sutra šta piše na hardu :)
 
Evo stigao je i meni konačno WD5000AAKS.
A evo i sjajnog WD-a, iskreno, nisam očekivao ovako dobar rezultat:

jesi li to testirao prazan hdd? dobar je avereage, ja sam okacio malo iznad hdtach identicnog diska a moj je rzeultat malo losiji ~68mb/s nego tvoj pa me zanima da li je to do toga sto je mozda tvoj bio prazan prilikom testa posto tad daje maksimalne erzultate.
 
Evo stigao je i meni konačno WD5000AAKS.

Ovo je zaista sjajan hard, ja prosto nisam mogao da verujem koliko je tih. Nema ništa od drljanja, vibracija, krljanja, samo neki "plitki" zvuk pri čitanju, ali toliko slab da se zaista jedva čuje. Oduševljen sam. Ne mogu ni da zamislim koliko onda tih mora biti Samsung, ako ovde svi pričaju da je tiši, i po svim testovima je ubedljivo najtiši. Zaista, to onda mora da bude 0dB :)


Za poređenje sam (naravno) uzeo hard koji mi je do danas bio u mašini, Seagate 250GB SATA2 NCQ 16MB:


HDTach-Seagate250GB.gif


A evo i sjajnog WD-a, iskreno, nisam očekivao ovako dobar rezultat:

HDTach-WD500GB.gif



Za kraj - ko god planira da kupi 500GB, neka slobodno uzme WD ako ne može da nađe Samsung, ma i ako može, neka slobodno kupi WD, ovo je najbolji HDD koji sam ikada imao/video/čuo :)

Ovo je zaista odlican rezultat.

Meni bi trebao da stigne doticni model do kraja nedelje pa cu da pustim test.
 
jesi li to testirao prazan hdd? dobar je avereage, ja sam okacio malo iznad hdtach identicnog diska a moj je rzeultat malo losiji ~68mb/s nego tvoj pa me zanima da li je to do toga sto je mozda tvoj bio prazan prilikom testa posto tad daje maksimalne erzultate.

Nije bio prazan, sve podatke sam već bio prebacio sa starog harda... Bio je polu prazan ili polu pun, kako hoćeš :)
 
Nije bio prazan, sve podatke sam već bio prebacio sa starog harda... Bio je polu prazan ili polu pun, kako hoćeš :)

a koj je kontroler? (ploca)
ja sam moj WD5000AAKS testirao na Asus P5B Deluxe 965chipset/ ICH9R kontroler)

4Mb/s vise kod tebe mi je dosta vise nego kod mene. Verujem u rezultat, nije to u pitanju nego pokusavam da utvrdim kako je meni sporiji.
Da je u pitanju pik (maximum) to i nije toliko bitno. 4mb/s je ~6% brze sto nije malo, s obzirom da je identican disk u pitanju.

Moram opet da uradim test :)

EDIT:
ne verdi 68.7mb/s je maksimum kod mene. Mozda je do kontrolera, meni su diskovi u AHCI modu pa je valjda automatski ukljucen NCQ. On mozda uspori malo hdd...ne znam. U svakom slucaju meni je ok i ovako
 
Poslednja izmena:
Kod mene su isti rezultati u ACHI i ide mogu. Juce sam testirao.

Ploca P5K-E WiFi p35 chipset/ICH9R kontroler
 
Poslednja izmena:
Kod mene je Biostar TA690G. Koji je kontroler, nemam pojma :)

Dva puta za redom sam radio test, isti skor za Average je izbacio, samo je bila 0.1ms razlika čini mi se u korist drugog run-a a i veći Burst je bio, što nije ni bitno, ali sam taj drugi uslikao.

Evo testiraću danas ponovo, ako mi stigne kućište, pošto mi je sad sve na stolu rasklopljeno :D



Edit: jel moguće da ima neke razlike u verziji diska, pošto vidim da kod tebe piše "00TMA 12.0" a kod mene je "00TMA120 12.01C01" ?

Znam da kontroler pravi razliku, ali, da li je ATi zaista stavio "toliko" bolji? Bilo bi lepo kada bi se javio neko sa istom ovom 690G pločom i istim ovakvim diskom, da uporedimo...
 
Poslednja izmena:
mozda imas neku reviziju ali opet...ili drugi firmware ali opet...4mb/s je po meni dosta za promenu tog tipa.
moze biti, a mozda je i do kontrolera.
 
Zahvaljujuci mom prijatelju dobio sam zamenu WD5000KS za AAKS verziju i evo rezultata.

Uslovi su isti sto se tice popunjenosti HDD, novi WD nije hladjen.

prvi screen je ne defragmentovan HDD, cisto da se vidi koliko to ima uticaja.

hdtunebenchmarkwdcwd500kb0.png


i nakon dafragmentacije

hdtunebenchmarkwdcwd500lk4.png


AAKS je dosta hladniji, odokativno oko 10C, mada sa uspeo da ga nateram i preko 50C.

Tisi je od KS verzije, ali daleko od toga da je necujan.

Evo i HD Tach test-a

wd5000aaks23102007yn5.jpg


Posto su svi uslovi skoro isti, mogao bih slobodno da kazem da je Samsung ipak brzi od WD, cak i hladniji.

Sto se tice buke koju proizvode, tu su negde, ne bi mogao da odlucim.

Za kraj, WD-ov model AAKS se cak i fizicki razlikuje od starijeg KS modela

WD5000AAKS -
%203458_7_WD5000AAKSa.jpg


WD5000KS-
wd5000ksrr4.jpg
 
Poslednja izmena:
Seagate ST3500630AS

Evo rezultata za Seagate ST3500630AS
 

Prilozi

  • SEAGATE-Tach.png
    SEAGATE-Tach.png
    20 KB · Pregleda: 158
  • SEAGATE-Tune.png
    SEAGATE-Tune.png
    17.6 KB · Pregleda: 124
Pa sto je tako los rezultat?

Da li imas test iz HD Tune-a?
 
Evo ga rezultat iz hdtune-a. E sad, ja ne znam da li mi hard radi u tom ata ili ahci modu, ili kako se vec zove, i ne znam kako i gde to da proverim? U biosu ne postoji nista sto lici na to. Ploca je DFI Infinity NF4x.
 

Prilozi

  • hdtune.JPG
    hdtune.JPG
    78.8 KB · Pregleda: 111
Poslednja izmena:
Evo ga rezultat iz hdtune-a. E sad, ja ne znam da li mi hard radi u tom ata ili ahci modu, ili kako se vec zove, i ne znam kako i gde to da proverim? U biosu ne postoji nista sto lici na to. Ploca je DFI Infinity NF4x.

Ovo je vec bolji rezultat, koliki si block size koristio u 2.54-ci?

Kod mena na ploci nema razlike izmedju IDE i ACHI moda.

Na mom DFI Lan Party-ju je bilo doticno podesavanje, ne znam za infinity.
 
posto niko nije kacio maxtor, evo ja cu:
The Maxtor DiamondMax 21 STM3500630AS 500GB Hard Drive SATA 3.0Gb/s, Capacity 500GB, RPM 7200 RPM, Cache 16MB



e129cb7c8e.jpg


E sad sto se bude tice, kada radi cuje se ono drjanje, ne znam kako da objasnim zvuk, kao neko pucketanje. To mi iskreno ne smeta jer mi vraca uspomene na ranije kompove kada sam se zabrinjavao u slucaju nedostatka doticnog zvuka :).
Nego sto me nervira i zabrinjava, sto ima trip da se ponekad cuje kao turbina, znaci pukne nesto i onda prati zujanje od jedno 3 sekunde, kao da stoji i onda ga naglo zavrti.
 

Prilozi

  • velikMm.jpg
    velikMm.jpg
    91.9 KB · Pregleda: 69
Poslednja izmena:
Ajde i HD Tune test, po mogucstvu 2.53 verzija.
 
Ima li gde da se nadje Baracuda 7200.11 od 500gb.. Ona je brza od svih ovih sto kacite, jer ima ploce od 250gb...
 
Nazad
Vrh Dno